1ος Ημιμαραθωνιος Αρτας

1ος Ημιμαραθωνιος Αρτας "Ο δρομος του Γιοφυριου"

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο Ημιμαραθώνιος Άρτας "Ο δρόμος του Γιοφυριού" την Κυριακή 29 Μαρτίου 2015 (Ημερομηνία που διεξήχθη και ο πρώτος επίσημος Ολυμπιακός Μαραθώνιος στις 29 Μαρτίου το 1896). Η συμμετοχή του κόσμου ήταν μεγάλη, πάνω από 1600 δρομείς συμμετείχαν στο αθλητικό αυτό γεγονός, που κέρδισε τις εντυπώσεις των δημοτών της πόλης μας αλλά και των επισκεπτών.

Σημείο εκκίνησης του αγώνα δρόμου ήταν η πύλη του Κάστρου της Άρτας με τερματισμό την κεντρική πλατεία Εθνικής Αντίστασης και οι διαδρομές 21,1 χλμ και 5 χλμ που έτρεξαν οι δρομείς περιλάμβανε όλα τα ιστορικά μνημεία και αξιοθέατα της πόλης.

Επίσης πραγματοποιήθηκαν σχολικοί αγώνες 2000 μέτρα και 1000 μετρα με αφετηρία την κεντρική πλατεία Εθνικής Αντίστασης. Η εκδήλωση είχε και φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδά του θα κατατεθούν στο Ταμείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Δήμου προς ενίσχυση των ευπαθών κοινωνικά ομάδων.